Kujdes flokeve. > Vitaminat për flokët

 
 
Kujdes flokeve. > Vitaminat për flokët
Vitaminat për flokët

Mungesa e vitaminave çon në dobësimin dhe humbjen e flokëve. Pra, në qoftë se flokët tuaj ka humbur famë, bëhet e thatë dhe i brishtë, mjeku-trichologist domosdoshmërisht në trajtimin e tyre rekomandojmë marrjen e vitaminave. Sigurisht, organ nevojshme të gjitha vitaminat, por disa prej tyre janë thjesht të domosdoshme për lëkurën tonë, flokët dhe thonjtë. Vitaminat komplekse për flokët duhet të përfshijë një viaminy, C, E dhe B vitamina
Vitamina A (Retinol, carotene)Vitamina A - një yndyrë më të rëndësishme-vitamina i shpjegueshëm. Është e nevojshme për trashësinë e flokut, pengon formimin e zbokth dhe rregullon funksionin e gjendrave dhjamor të lëkurës së kokës, përmirëson jetesën e rrënjëve të flokëve, nxit rritjen, e pengon humbjen e flokëve dhe brishtësi.
Vitaminës A shkakton mangësi dhe thatësi e lëkurës flaking, i brishtë dhe e shurdhër flokëve, humbje e flokëve.
Burimet e vitaminës A janë salcë kosi, gjalpi, kremi, e verdhë veze veze, vaj peshk, vezë, mëlçi, dhe tërë qumësht (qumësht i skremuar, edhe me shtimin e vitaminave, përmban vitaminë A i papërfillshëm).
Vitaminë BFlokët e jonë ka nevojë për vitamina të grupit B. Këto vitamina janë përgjegjës për gjendjen e lëkurës dhe thonjtë, kështu që ata quajtur vitaminë "për bukuri". Ata janë të përfshira në kokrra të papërpunuara, maja e bën birrë, mish, peshk, ushqim deti, vezët dhe produktet e qumështit.
Vitamina B1, ose thiamine (aneurine)Thiamine - vitaminë tretshëm në ujë, e cila kërkon plotësim të përditshme. Ajo e mbron trupin tonë nga stresi, është e dobishme në rritjen e dobët dhe humbje të flokëve, përçarje e gjëndra dhjamor, seborrhea. I njohur si vitaminë "shpirt të lartë". Kërkesa për të rritet gjatë sëmundjes, stresi dhe operacione.
Në mënyrë që të rrisin efektin e një dietë të ekuilibruar duhet të jetë masazh skalpit, e cila do të rrisë qarkullimin e gjakut rreth follicles. Masazh kryhet çdo ditë me ndihmën e peshqir të thatë dush të nxehtë, e cila njëpasnjëshëm fuqishëm kokës.